Search

Council & Committee

The council is CIMA's governing body.

There are currently 54 members on council; 38 are directly elected by CIMA members.

The remaining 16 are the president, deputy president, vice president, immediate past president and 12 co-opted members. Council meets five times a year to discuss and set policy.

Governance and policy committees meet at least four times a year.

Council 2017/2018

Council 2017/2018
Stanford D
President
S Swientozielskyj
Deputy President
Ratnayake A
Vice President
Miskin A
Immediate Past President
Agate M
Region 11
Jordan E
Co opted
Ash P 
Region 11
Kakad B
Region 4
Barr P
Region 8
Kanaka M
Co opted
Beedham R E
Region 6
Karkaria P
Co opted
Boffey A
Region 6
Kirkland J M
Co opted
Bragg K J
Region 3
Lowney M
Region 3
Brown J
Region 5
Macnab A
Region 7
Chan F
Region 16
McGunnigle A 
Region 3
Christen T
Co opted
Mistry H
Region 3
Connaughton L
Region 9
Muchhala M
Region 1
Cottam J
Region 6
Naseer I
Co opted
Davies N
Region 2

Niswander F
Co opted
Davison N
Region 5
O'Brien L
Co opted
Donaldson G
Co opted
Owen J
Region 1
Don-Pierrot D
Region 10
Panditharatne C 
Region 19
Edirisinghe R
Region 14
Parker H (Ms)
Region 17
K Essayah
Region 12
Richardson E (Ms)
Region 2
Fitzgerald L (Professor)
Co opted
Ryalls G
Region 7
Ghosh S
Region 11
Sharp R
Region 11
Goddard A
Region 15

Stapleford S T (Mrs)
Region 3
Graham J H
Region 6
Taylor L
Region 12
Hans A
Region 1
Whitehead J H 
Region 5
Hurst S C
Co opted
Zheng J
Co-opted
Jackson N P
Co opted

Jessett N
Region 4

Johnson D
Region 2

Council 2017/18 breakdown membership

Council 2017/18 breakdown of membership
President: Stanford D
Deputy President: Swientozielskyj S
Vice President: Ratnayake A
Immediate Past President: Miskin A  (until AGM 2018)

Region 1 Central London and North Thames

Region 1 Central London and North Thames
  Date of first election Vacates at AGM in
Hans A 2015 2018
Muchhala M 2014 2020
Owens J 2016 2019

Region 2 South West England and South Wales

Region 2 South West England and South Wales
  Date of first election Vacates at AGM in
Davies N 2015 2018
Johnson D 2016 2019
Richardson E (Ms) 2011 2020

Region 3 East Midlands and East Anglia

Region 3 East Midlands and East Anglia
  Date of first election Vacates at AGM in
Bragg K J 2012 2018
Lowney M 2016 2019
McGunnigle A 2015 2018
Stapleford S 2010 2018

Region 4 West Midlands

Region 4 West Midlands
  Date of first election Vacates at AGM in
Jessett N 2016 2019
Mistry H April 2016  2017
Kakad B April 2017  

Region 5 North East England

Region 5 North East England
  Date of first election Vacates at AGM in
Brown J (Ms) 2017 2020
Davison N 2013 2019
Whitehead J H 2009 2018

Region 6 North West England and North Wales

Region 6 North West England and North Wales
  Date of first election Vacates at AGM in
Beedham R E 2012 2018
Boffey A 2011 2020
Cottam J 2017 2020
Graham J H Sept 2015 2019

Region 7 Scotland

Region 7 Scotland
  Date of first election Vacates at AGM in
Macnab A 2015 2018
Ryalls G 2017 2020

Region 8 Northern Ireland

Region 8 Northern Ireland
  Date of first election Vacates at AGM in
Barr P 2016 2019

Region 9 Republic of Ireland

Region 9 Republic of Ireland
  Date of first election Vacates at AGM in
Connaughton L 2016 2019

Region 10 East, West Central & Southern Africa

Region 10 East, West Central & Southern Africa
  Date of first election Vacates at AGM in
Don-Pierrot Y D C 2011 2019

Region 11 Central Southern England

Region 11 Central Southern England
  Date of first election Vacates at AGM in
Agate M 2009 2018
Ash P 2013 2019
Ghosh S 2017 2020
Sharp R 2012 2018

Region 12 South East England

Region 12 South East England
  Date of first election Vacates at AGM in
K Essayah April 2016 2017
Taylor L 2013 2019
Vacancy 2017

Region 14 South Asia

Region 14 South Asia
  Date of first election Vacates at AGM in
Edirisinghe R 2016 2019

Region 15 North Asia

Region 15 North Asia
  Date of first election Vacates at AGM in
Goddard A 2016 2019

Region 16 South East Asia

Region 16 South East Asia
  Date of first election Vacates at AGM in
Chan F 2016 2019

Region 17 Europe, North Africa & Middle East

Region 17 Europe, North Africa & Middle East
  Date of first election Vacates at AGM in
Parker H 2010 2019

Region 18 The Americas

Region 18 The Americas
  Date of first election Vacates at AGM in
Vacancy
2019

Region 19 Australasia

Region 19 Australasia
  Date of first election Vacates at AGM in
Panditharatne C 2009 2018

Co-opted members

Co-opted members
  Date of first co option Vacates at AGM in
Christen T 2017 2018
Donaldson G 2017  
Fitzgerald L (Professor) 2013 2019
Hurst S 2010 2018
Jackson N P 2009 2019
Jordan E 2017 2018
Kanaka M 2017 2020
Karkaria P 2010 2018
Kirkland J M 2017 2018
Naseer I 2017 2010
Niswander F 2017 2018
O'Brien L (Mrs) 2017 2020
Zheng J 2015 2018

Appeal committee

Appeal committee

Chairman Jules Griffiths#
Vice chairman Peter Cadman#
Members Malcolm Cornberg*
  Daniel Farrow*
  Jonathan Page#
  Andrew Burman#
Staff support tbc (S)
* = non member of council  
# = lay member  
(S) = staff  

Appointments committee

Appointments committee

Chairman Andrew Miskin ipp
Vice chairman Myriam Madden* pp
Members David Stanford p
  Steve Swientozielskyj dp
   Amal Ratnayake vp
Without portfolio elected members Mike Agate
  Debbie Don-Pierrot
  Hilary Parker
Secretary Baljeet Basra (S)
* = non member of council  
ipp = immediate past president  
p = president  
pp = past president  
dp = deputy president  
vp = vice president  
(S) = staff  

Audit and risk process committee

Audit and risk process committee

Chairman Gordon Grant* pp
Vice chairman George Glass* pp
Members Simon Bittlestone*
  Jason Boxer*
  Ian Kleinman*
  Kris McMasters
  Richard Sharp
   
Secretary Anu Bhartiya (S)
   
Observer Steve Swientozielskyj (vp)
pp = past president  
vp = vice president  
* = non member of council  
(S) = staff  

Benevolent fund committee

Benevolent fund committee

Chairman Elaine Richardson
Vice chairman Andrew McGunnigle
Members Derek Barnes*
  Sue Hoof*
  Has Mistry
  Andrew Oxley*
  John Weswton
  Bob Wilson*
  Ambrose Keely
Secretary Caroline Aldred (S)
* = non member of council  
(S) = staff  

Disciplinary committee

Disciplinary committee

Chairman Rosalind Wright#
Vice chairmen

Helen Riley #

Robin Somerville#

Judith Way#

Members Bryn Anstice#
  Joseph Campbell*
  Paul Carcone*
  Bridget Makins#
  Jennifer Quirke*
  Michael Reddy#
  Sandra Ryder*
  Stephen Thacker#
  Suzanne Smith*
  Ian Watts*
 
   
Staff support tba
* = non member of council  
# = lay member  
(S) = staff  

Examinations and assessment oversight panel

Examinations and assessment oversight panel

Chairman Victor Olowe*
Vice chairman Vacancy
Members Stephanie Clackworthy
  Hugh Coombs*
  John Graham
  Edward Kerr*
  Muriel Lisson*
  Lana Liu ~
  Sheila Needham ~
  Martin Roberts*
  Alistair Taylor
Secretary Sheryl Wilderspin (S)
* = non member of council  
~ = non CIMA member  
(S) = staff  

Corporate reporting development panel

Corporate reporting development panel

Chairman Charles Batchelor*
Members Richard Hill*
  Simon Ingall*
  Adam McGrath*
  Ian Pettifor*
  Wendy Taylor~
Secretary Nick Topazio (S)
~ = non CIMA member  
* = non member of council  
(S) = staff  

General charitable trust

General charitable trust

Chairman Glynn Lowth* (pp)
 Vice Chairman Rod Hill* (pp)
  Bob Beedham
  Ivan Court*
  Francesca Windsor*
Secretary Valerie Bertorello (S)
pp = past president  
* = non member of council  
(S) = staff  

Global markets committee

Global markets committee

Chairman Amal Ratnayake
Vice chairman Debbe Tarr
Chief financial and operating officer/secretary John Windle (S)
Members Kasia Ciezkowska*
  Nic Davison
  Chandrin Fernando*
  Atanas Jelev*
  Nick Jessett
  Phillie Karkaria
  Alistair Taylor
  Rajendra Theagarajah
  Mahes Wickramsinghe*
  Mirella Zhang*
* = non member of council  
(S) = staff  

Investigation committee

Investigation committee

Chairman Colette Neville#
Vice chairmen

John Crawley#

Graham Humby#

Vickie Isaac#

Members Morounke Akingbola*
  Paul Brittain*
  Elizabeth Corcoran*
  Cheryl Little*
  Chris Matthews-Maxwell#
  Diana Reid#
  Damien O'Kane*
 
 
Staff support tba
* = non member of council  
# = lay member  
(S) = staff  

Lifelong learning committee

Lifelong learning committee

Chairman Paul Ash
Vice chairman Lin Fitzgerald (Professor)
Executive director, education/secretary      Noel Tagoe (S)
Members Patrick Barr
  Jim Callander*
  Francis Chan
  Stephanie Clackworthy
  Ravi Edirisinghe
  John Graham
  Trevor Hassall* (Professor)
  Niall Hennessy*
  Victor Olowe*
  Tim Stewart*
~ = non CIMA member  
* = non member of council  
(S) = staff  

Membership panel

Membership panel

Chairman Francis Chan
Vice chairman Jim Callander*
Members Louise Connaughton
  Amarjeet Hans
  Niall Hennessy*
  Melanie Kanaka*
  Dave Mack

Sue Parsons*
 Member of LLC Elaine Richardson
  Phillip Wilmot*
Secretary Noel Tagoe (S)
* = non member of council  
(S) = staff  

Members' services committee

Members' services committee

Chairman Elaine Richardson
Vice chairman Sue Stapleford
Executive director, marketing/secretary Fiona Harvey (S)
Members Olorunnisola Abiodun*
  Tony Boffey
  Amarjeet Hans
  Melanie Kanaka*
  Andrew McGunnigle
  Yasmin Mohd Ramzi*
  Mustafa Muchhala
Chairman, benevolent fund committee John Weston
  John Zheng
* = non member of council  
(S) = staff  

Panel of assessors for the practising certificate

Panel of assessors for the practising certificate

Chairman Duncan Swift*
Vice chairman Vince Dalaimo*
  Russell Bambling*
  Fiona Bevan*
  Steven Bicknell*
  Giles Brearley*
  Ray Brown*
  Mohammed Butt*
  John Elliot*
  Niall Fleming*
  Paul Glover*
  Bob Holley*
  Bryan Johnson*
  Rob Lee*
  Sue Nicolson*
  Tom Orchard*
  Don Owens*
  Cliff Phillips*
  Alison Walker*
  Michael Watson*
  Chris Wells*
 
 
* = non member of council  

Panel of CPD assessors

Panel of CPD assessors

Chairman Stuart Wayment
Members Danielle Newport*
  Joanne Rattigan*
* = non member of council  

Pension and assurance scheme (superannuation fund) - trustees

Pension and assurance scheme (superannuation fund) - trustees

Chairman Steve Carter*
   
Trustees Frank Curtis*
  Peter Fullam*
   
Staff members Maggie Heasman ~
  Tony Dart*
  Janice Howard ~
   
Employer's representative John Windle (S)
Secretary Richard Harris, Xafinity Consulting Ltd
* = non member of council  
# = member of council  
S = staff  
rs = retired staff  
pp = past president  

Professional standards committee

Professional standards committee

Chairman Bob Beedham
Vice chairman Karen Newbury
Executive director, governance and professional standards/secretary Gail Stirling  (S)
Members Anna Corry*
  Nigel Davies
  Peter Fullam
  Nigel Iyer*
  David Johnson
  Michael Lowney
Chairman, panel of assessors for the practising certificate Duncan Swift*
Chairman, CPD assessors Stuart Wayment
* = non member of council  
(S) = staff  

Research and development panel

Research and development panel

Chairman Anthony Boateng*
Vice chairman Professor Wim A van der Stede*
Members Nina Barakzai*
  Mark Beale*
  Professor Michael Bromwich* (pp)
  Professor Chris Chapman*
  Professor David Dugdale*
  Professor Lin Fitzgerald
  Jasmin Harvey*
  Professor John Joyce*
  Bina Kakad*
  Rebecca Ryan*
  Professor Bob Scapens~
  Professor Charles Sutclifee*
Secretary Jacky Pfenning (S)
* = non member of council  
pp = past president  
(S) = staff  

Technical committee

Technical committee

Chairman Louise Taylor
Vice chairman Howard Whitehead
Executive vice president, external affairs
Members  
Chairman, corporate reporting development panel Charles Batchelor*
Chairman, research and development panel Anthony Boateng*
  Stuart Chaplin*
  Louise Connaughton
  Alasdair Macnab
  Sheena Mathers*
  Jeremy Osborn*
* = non member of council  
(S) = staff